Jak przygotować wąż hydrauliczny?
Kiedy wąż w systemie hydraulicznym zostanie uszkodzony, wówczas należy go wymienić, jednak czasem może się zdarzyć że nie możemy dopić węża odpowiedniej długości czy też średnicy.
Czasem awarii może ulec urządzenie, które od dawana nie jest produkowane w związku z czym części zamienne nie będą dostępne, wówczas należy zamówić odpowiedni wąż hydrauliczny. Na rynku znajdziemy firmy, które dorobią dla nas odpowiedni wąż hydrauliczny. Osoby które trochę majsterkują mogą spróbować zrobić wąż samemu. Zmierz potrzebną długość węża i przytnij go piłką do metalu. W przypadku kiedy zależy nam na dokładności należy pamiętać o uwzględnieniu szerokości cięcia przy określaniu końcowej długości węża. Po przecięciu węża powinieneś mieć czystą krawędź, a jeśli nie, użyj pilnika do wyczyszczenia końcówek. Następnie należy dobrać odpowiednie złączki, należy wziąć pod uwagę ciśnienie robocze, typ, orientację, metody mocowania i materiał. W miarę możliwości warto wykorzystać rodzaje złączek tego samego producenta.
Należy dokładnie określić głębokość wsunięcia złączki za pomocą bloku głębokości wsunięcia węża.
W razie potrzeby należy nasmarować wąż, należy pamiętać że zaciskarki są specjalnie zaprojektowane do zaciskania określonych średnic węży. Dlatego należy sprawdzić możliwości urządzenia i odpowiednio dostosować ustawienia. Upewnij się, że dla każdego zespołu węża wybrano odpowiednią średnicę zacisku. Matryce do zaciskania są specjalnie zaprojektowane do określonych węży i złączek, następnie umieszczamy wąż w zaciskarce i nakładamy pierścień. Oczywiście po przygotowaniu węża należy sprawdzić czy czy spełnia on wszystkie wymogi, w tym celu wykonywana jest próba ciśnieniowa. Oczywiście prace należy wykonać niezwykle dokładnie, trzeba bowiem pamięta że węże będą narażone nie tylko na wysokie ciśnienie ale także wysoką temperaturę. Narażenie na wysokie temperatury może prowadzić do utraty elastyczności węży. Dodatkowo trzeba pamiętać do jakiego rodzaju cieczy przeznaczony będzie wąż, w tym przypadku istotna będzie lepkość płynu. Dlatego też zakuwanie przewodów hydraulicznych, nie jest łatwym zajęciem i jeżeli nie mamy odpowiednich umiejętności najlepiej zlecić to specjalistom.
Comments are closed.