Dzieci lubią bawić się różnymi rodzajami zabawek

Praktycznie każda teoria rozwoju dziecka mówi, że zabawki są kluczowe dla rozwoju pod każdym względem. Wpływają na rozwój poznawczy, rozwój społeczny i emocjonalny, a także rozwój języka.

Naukowcy czasami charakteryzują niemowlęta i małe dzieci jako małych odkrywców. Gdy bawią się zabawkami, testują nowe pomysły, tworzą hipotezy, oceniają je i próbują rozwiązywać napotkane problemy. Rodzaj zabawki, z którą bawi się dziecko, może być ważny, ale ważny jest także sposób, w jaki używa zabawki i z kim się bawi. Zabawki, które mogą wydawać się najfajniejsze z interesującymi funkcjami, dźwiękami i ekranami, mogą być mniej korzystne dla niemowląt i małych dzieci. Zabawki proste, które mają wiele możliwości otwartej, mniej ukierunkowanej zabawy, mogą promować większą kreatywność i rozwiązywanie problemów. Są to cechy, które mogą mieć wpływ dla pozytywnego rozwoju dziecka. Nacisk kładziony jest na próbę oderwania się od poglądu, że niektóre zabawki są lepsze dla chłopców niż dla dziewcząt, ponieważ niektóre zabawki są lepsze dla wszystkich dzieci.

Zabawki, które są często ukierunkowane i przeznaczone dla młodych chłopców, takie jak narzędzia budowlane i pojazdy, również bardziej zachęcają do pozytywnego rozwoju poznawczego i rozwiązywania problemów.

Tego rodzaju podstawowe zabawki wydają się mieć pozytywny dla nauki umiejętności matematycznych, rozwiązywania problemów i kreatywności. Wspaniałym rodzajem zabawki dla dzieci będzie również domek dla lalek. W pewnym momencie rozwoju większości małych dziewczynek okaże zainteresowanie towarzyszem, który bardziej przypomina ludzkie dziecko. Nadal będą ciągnąć wokół swojego ulubionego pluszowego misia, ale będą też chciały dbać o małą lalkę, tak jak opiekują się nimi mama i tata. Ten etap może być jeszcze bardziej ekscytujący dla małych dzieci, które oczekują lub mają nowe rodzeństwo. Wiele dzieci uwielbia zmieniać, karmić i tulić swoje lalki. Zabawa lalkami pozwala dzieciom przetwarzać własne emocje, a także rozwijać większą empatię.

Comments are closed.