Budujemy dom: zalety i wady domów parterowych

Dostojny wygląd, duże powierzchnie, wygoda użytkowania – z tym kojarzą nam się domy parterowe, bez zabudowanego poddasza. Jak sprawdza się takie rozwiązanie na co dzień? Jakie oszczędności, a jakie koszty wiążą się z budową i używaniem domu parterowego?

Myśląc o domu parterowym, musimy wziąć pod uwagę kilka ważnych okoliczności. Po pierwsze, budynek taki musi swobodnie mieścić się na naszej działce. Skoro całość jego powierzchni użytkowej przypada na jedno piętro, nasz dom będzie… długi i szeroki. Planując mieszkanie o powierzchni 140 m kw. musimy mieć świadomość, iż tego typu dom to kwadrat o bokach 12 na 12 metrów! Dodając do tego wymagany prawem odstęp od granicy działki, może się okazać, iż nie jesteśmy w stanie dopasować aż tak szerokiego budynku na naszą działkę. Jeśli jednak okaże się to możliwe, miejmy świadomość, iż ograniczamy sobie tym samym przyszłą powierzchnię trawnika czy ogrodu.

Plusem domu parterowego jest oczywiście komfort użytkowania – wszystko mamy „na oku”, na jednej powierzchni. Brak schodów to duża wygoda, co doceniają szczególnie osoby starsze, ale i rodzice najmłodszych, uczących się chodzić dzieci. Brak sypialni bezpośrednio pod dachem to także mniejszy hałas w wypadku deszczu czy silnych wiatrów.

Koszty?

Kluczowe różnice w porównaniu z domem piętrowym wynikają oczywiście z braku dodatkowych stropów, pionów komunikacyjnych czy schodów – pamiętajmy także o kosztach „wykończeniówki”. Ze względu na powierzchnię, więcej jednak zapłacimy choćby za dach. Także samo otoczenie domu (przykładowo – tzw. opaska z kostki brukowej) ze względu na powierzchnię wymaga nieco większych nakładów, jeśli zależy nam na estetycznym wyglądzie nie tylko samego budynku. Na koszt budowy domu wpływa także rodzaj materiału budowlanego. W ostatnim czasie co raz większą popularnością cieszą się domy wznoszone z prefabrykatów keramzytowych. Tego typu tanie i ekologiczne domy z keramzytu znajdziemy w ofercie małopolskiej firmy https://ln-system.pl/ LN-System. Liczmy się również z tym, iż ze względu na brak wielkich różnic w wysokościach, system centralnego ogrzewania będzie musiał mieć wymuszony obieg ciepłej wody. Jednak to rozwiązanie stosuje się dziś także w wielu domach piętrowych, więc tę kwestię możemy pominąć.

Co ważne, dom parterowy będzie zawsze trudniejszy do ogrzania niż dom piętrowy. Wynika to z proporcji jego kubatury do powierzchni. Relatywnie duża powierzchnia dachu i mało „zwarta” bryła generują większe straty ciepła. Nie dotyczy to jednak domów z keramzytu, których konstrukcja uważana jest za energooszczędną. Wszystkie te kwestie znikają jednak, gdy decydujemy się na dom o mniejszej powierzchni. Taki budynek, projektowany np. dla pary mieszkańców, to dobry kompromis między kosztami budowy i późniejszego użytkowania.

Czy więc decydować się na budowę domu parterowego? Wydaje się, iż głównym argumentem przemawiającym za budową domu parterowego są względy estetyczne. Jeśli dysponujemy dużą i płaską działką – budynek parterowy będzie wyglądał naprawdę okazale.

Comments are closed.