Czy lepiej jest odnowić podłogi z drewna czy wymienić je na nowe

Podjęcie decyzji o cyklinowaniu, polerowaniu i lakierowaniu podłogi czy parkietu lub wymianie desek na nowe zależy to od wielu czynników, w tym od stanu i wieku drewna, od tego, jak bardzo lubisz obecne drewno i od tego, jak wygląda twój budżet.

Ogólnie rzecz biorąc, prawie zawsze taniej będzie wycyklinować i odnowić podłogi z drewna lub parkiet. Jeśli zdecydujesz się wymienić podłogę na nową, musisz zapłacić za dodatkowe drewno, a także oderwać istniejące drewniane panele z podłogi. Jeśli tylko części podłogi czy parkietu jest uszkodzona, możesz wymienić te fragmenty na nowe bez konieczności zrywania całej podłogi, a kiedy je odnowisz, cała podłoga będzie wyglądała jak nowa. Nadal będzie tańszy sposób renowacji podłogi niż wymiana całej powierzchni. Jeśli twoje podłogi są naprawdę stare, zniszczone i były wielokrotnie cyklinowane, być może nadszedł czas na wymianę drewna na nowe. Jeśli masz parkietowe podłogi z drewna, możesz je zmienić na zwykłe deski z twardego drewna. Parkiet jest raczej modny ale sprawia, że pokój wydaje się mniejszy, biorąc pod uwagę małe kwadraty. Przejście na długie paski sprawi, że pokój będzie ładniejszy i większy.

Jeśli chcesz mniej bałaganu i krótszego czasu instalacji, wymiana podłóg zwykle zajmuje mniej czasu niż ich renowacja.

Cyklinowanie podłóg z drewna twardego jest trudne i czasochłonne. Jest to szczególnie skomplikowane, jeśli już mieszkasz w domu i wszędzie masz meble. Odpowiednio przeprowadzony proces cyklinowania i lakierowania podłogi z drewna może zająć nawet kilka dni, w zależności od ilości warstw zabezpieczających, które trzeba położyć. Na szczęście obecnie do cyklinowania podłóg używa się specjalnych maszyn bezpyłowych, aby oszczędzić sobie nieco bałaganu i sprzątania, zobacz szczegóły na stronie bezpylowo.pl. To, czy odnawiasz parkiet, czy go wymieniasz, zależy od twoich osobistych potrzeb i preferencji. Oczywiście koszt cyklinowania podłóg jest znacznie tańszy niż jej wymiana, a w perspektywie nowa podłoga drewniana czy parkiet może kosztować nawet 3 razy więcej, niż jej renowacja.

Comments are closed.