Specjalistyczne liny i systemy asekuracyjne

Wiele prac w budownictwie wiąże się z pracami na wysokości, pracownicy muszą być wówczas odpowiednio chronieni.

W przypadku rusztowań stosowane są różnego rodzaju barierki, jednak nie są one najlepszym rozwiązaniem. W przypadku wyższych budynków, możemy także zobaczyć specjalne siatki asekuracyjne. Jednak największe bezpieczeństwo gwarantują nam specjalne linki i całe systemy asekuracyjne. Mogą być to specjalne szelki lub uprzęże, które będziemy przyczepiali do stałych miejsc. Podobnie można będzie wykorzystać przesuwane wpięcia na linach. Tego rodzaju rozwiązania mają dawać pracownikom jak największą swobodę. W przypadku, kiedy trzeba co pewien czas przepinać linkę z miejsca na miejsce traci się niepotrzebnie czasie zajmuje ręce. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów pracownicy zyskują wiele swobody. W przypadku prac na dachu minimalna inwestycja w wsporniki dachowe natychmiast zaowocuje znacznie większym bezpieczeństwem i wygodą na dachu. Specjalistyczne liny i systemy asekuracyjne

Ale jeśli musisz spędzić tam dużo czasu lub mieć wyjątkowo stromy dach, zalecamy również zakup systemu uprzęży dachowej.

Oczywiście samo zabezpieczenie nie zawsze będzie wystarczające, trzeba pamiętać o podstawowych zasadach pracy na dachu. Dlatego też jeśli to możliwe, unikaj wnoszenia czegokolwiek po drabinie. Użyj pomocnika i wiadra przywiązanego do liny, aby podnieść narzędzia i wszystkie niezbędne materiały. Wysuń górę drabiny ponad krawędź dachu, aby móc się na czymś zawiesić, wchodząc na dach. Nigdy nie stawaj na żadnym ze szczebli drabiny nad dachem. Podczas wchodzenia na dach i schodzenia z niego trzymaj dwie ręce na najwyższym szczeblu drabiny. Dzięki zachowaniu tego rodzaju pomysłów praca na dachu będzie z pewnością bezpieczniejsza. Warto także pamiętać o zastosowaniu dobrej jakości rusztowania, musi zostać ono prawidłowo złożone i nie może się chwiać, powinno także posiadać porządne podstawy, aby się nie zapadało w grząskim terenie. W pracy na wysokości bardzo ważna będzie odpowiednia asekuracja linowa, musimy pamiętać że najlepiej jeżeli mocowanie umieścimy na naszych plecach.

Comments are closed.