Skup używanych komputerów

Komputer to jedno z najważniejszych obecnie narzędzi wspierających naszą pracę.

Czy na gruncie prywatnym czy zawodowym trudno bez niego funkcjonować na co dzień. Zamówienia, korespondencja z klientami czy znajomymi, rodziną, centrum rozrywek, grania czy dostępu do filmów. Ogromne spektrum możliwego użycia i jeszcze większy wybór dostępnych rozwiązań, modeli i podzespołów. Komputer to również najczęściej wymieniane urządzenia. Kilka lat eksploatacji i decyzja by poszukać innego, lepszego lub wydajnego urządzenia. W firmach to standardowa, powtarzalna rutyna. Okresowe wymiany komputerów w biznesie oznacza jednak coś więcej niż tylko optymalizację. Przynosi spore ilości niepotrzebnych, używanych komputerów. Pytanie co z nimi zrobić?

Używane laptopy nie zawsze oznaczają odpady. Może nadal być w pełni sprawny, wydajny. Często posiada minimalne ślady użytkowania i parametry, które w zupełności wystarczą. Nie wszystkie stanowiska w firmie wymagają super maszyn. Jest wiele gdzie potrzeby są mniejsze. Używa się zwykłych edytorów tekstu, aplikacji biurowych czy niewymagających programów. W wielu miejscach zwłaszcza firm produkcyjnych nie parametry ale odporność na kurz, zanieczyszczenia są istotne. Wystarczy, że komputer obsłuży oprogramowanie wspierające maszyny produkcyjne czy proste urządzenia. Jego wygląd, dodatki, zarysowania nie są w żaden sposób istotne. Ma działać i to wszystko.

Używane komputery można poddać również liftingowi technicznemu. Często drobne wymiany, optymalizację mogą przywrócić dawną wydajność. Dla firmy to nie tylko mądre gospodarowanie sprzętem ale często spore oszczędności finansowe. Powtórne wykorzystanie kilku urządzeń do de facto realne oszczędności na zakupie nowych zamienników.

Skup używanych komputerów

Wymiana podzespołów o wydatek kilkuset złotych nowe urządzenie kosztuje dużo więcej.

Dodatkowo dochodzi koszt zakupu oprogramowania. Kolejne kilkaset zł przy zakupie nowego urządzenia. W starym już jest i nadal można je używać.

Wymianę sprzętu komputerowego w firmie warto zacząć od prostego audytu technicznego i oceny ogólnej, weryfikacji uszkodzeń, braków czy wad. Jeżeli jesteś przedstawicielem firmy łatwiej będzie zlecić tego rodzaju prace na zewnątrz. Wiele przedsiębiorstw zajmuje się profesjonalnie odnową i skupem używanych komputerów. Potrafi szybko i sprawnie ocenić i wykonać konieczne naprawy a finalnie kupić lub sprzedać niepotrzebne już komputery. To szybka i optymalna forma działań. Zaoszczędzisz czas i finalnie pieniądze. Nie ma potrzeby angażować w temat zwykle zapracowane działy IT. Firmy zewnętrzne zajmą się każdym aspektem przygotowania używanego komputera do sprzedaży a jeżeli to będzie niemożliwe pomogą przeprowadzić utylizację.

Istotną kwestią, o której nie można zapomnieć podczas wymiany komputerów jest usuwanie danych elektronicznych przechowywanych dotychczas na dyskach używanych urządzeń. Zwłaszcza przedsiębiorstwa muszą dołożyć starań by usunąc dane wrażliwe na nich zapisane. Bez względu na to czy komputer trafi do kolejnej sprzedaży, innego użytkownika w firmie czy utylizacji. Nie można dopuścić do sytuacji, że dane pozostaną. To ryzyko, że osoby nieupoważnione je odczytują. Użycie komendy “usuń” czy przeniesienie pliku do kosza na pulpicie NIE oznacza usunięcia. Po takich zabiegach dane nadal są na dysku i stosunkowo łatwo można do nich dotrzeć. Do faktycznego usunięcia potrzeba nieco bardziej zaawansowanych działań. Jednym z rekomendowanych w biznesie jest programowe nadpisywanie danych. Specjalny software pozwala na ukrycie danych ciągiem przypadkowych znaków. Nie wpłynie to na stan komputera ani dysku.

Comments are closed.