Panele LED – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Oświetlenie LED zyskuje co raz większą popularność w polskich domach. Cenione jest przez klientów za wysoką wydajność i energooszczędność, ale także estetykę. Ważną zaletą tego rozwiązania jest długa żywotność – ledowe diody działają znacznie dłużej od tradycyjnych żarówek żarnikowych, co czyni je przyjaznymi środowisku.

W jaki sposób działa oświetlenie ledowe?

Lampy ledowe znane są od początków 20 wieku, jednak dopiero niedawno zyskały popularność i zaczęły wypierać tradycyjne żarówki żarnikowe. Dioda LED (dioda elektroluminescencyjna) posiada skomplikowaną budowę, składającą się z trzech warstw. Pierwsza z warstw (n) zawiera dużą ilość elektronów, zaś trzecia warstwa (p) posiada wiele otworów. Obie te warstwy łączy warstwa środkowa (p-n). Diody LED wykorzystują zjawisko rekombinacji, zachodzące, gdy pary cząsteczek o przeciwnym ładunku elektrycznym łączą się w pary. Wynikiem tego zjawiska jest widoczne światło. Dostarczany do diody prąd powoduje nagłe przeskoki elektronów pomiędzy warstwami n i p, w wyniku czego wytwarzana jest energia. Emitowane są także widoczne dla ludzkiego oka, fotony. Widoczna barwa światła zależy od materiału, z jakiego wykonano półprzewodnik w diodzie.

Zalety paneli LED

Popularność oświetlenia LED wciąż się zwiększa. Co raz więcej klientów decyduje się na nie, ze względu na szereg korzyści daje oferuje to rozwiązanie. Są to między innymi:

  • oszczędność pieniędzy – diody Led są najbardziej energooszczędnymi źródłami energii na rynku. W trakcie prawidłowego korzystania, użytkownik jest w stanie zaoszczędzić nawet do 80% energii, co przekłada się na duże oszczędności. Dzięki temu, wysoki koszt kupna paneli LED (w porównaniu z kosztem tradycyjnych żarówek żarnikowych) szybko się zwraca.
  • długa żywotność – diody Led cechuje bardzo długa żywotność, wynosząca nawet do 50 tysięcy godzin. Oznacza to, że mogą świecić nawet 25 razy dłużej niż żarówki żarnikowe.
  • brak gwałtownego przepalania się – tradycyjne żarówki przepalają się gwałtownie, w jednej sekundzie. W diodach ledowych wygląda to zupełnie inaczej – tracą one powoli swoją moc, świecąc coraz słabiej. Dzięki temu, nie występuje ryzyko nagłej konieczności wymiany żarówek.
  • krótki czas rozpalania do jasności – diody LED nagrzewają się słabiej od tradycyjnych żarówek żarnikowych, nie zużywając dodatkowego prądu do osiągnięcia odpowiedniego stopnia jasności.

Zastosowanie paneli LED

Panele LED świetnie sprawdzają się zarówno w domach i mieszkaniach, jak i w miejscach pracy (biurach, galeriach handlowych, halach produkcyjnych, magazynach). Dzięki swojej energooszczędności wykorzystanie paneli LED na dużych obszarach pozwala znacząco obniżyć koszty oświetlenia. Zamontowane w wersji kwadratowej lub prostokątnej oświetlając równomiernie całą przestrzeń. Różne rodzaje emitowanego światła pozwalają wybrać odpowiednią barwę, która będzie sprzyjać pracy biurowej.

Panele LED są wodoszczelne, dzięki czemu mogą być wykorzystywane w kuchniach i łazienkach. Odpowiednie dobrany panel będzie nie tylko dobrze oświetlał pomieszczenie, ale także pełnił funkcję estetyczną. Popularnością cieszą się panele LED podwieszane na odpowiednich łańcuszkach tuż pod sufitem, np. nad powierzchnią przeznaczoną w kuchni do przygotowywania posiłków. Moc oświetlenia w panelach LED jest regulowana, dlatego panel może reagować na ilość naturalnego światła wpadającego do pomieszczenia.

Comments are closed.