Długa żywotność i odporność to największe zalety diod LED

Żarówki i diody LED mają znakomitą żywotność.

W przeciwieństwie do konwencjonalnego oświetlenia, diody LED nie wypalają się, nie migają, ani nie gasną, po prostu ściemniają się z czasem. Dobre jakościowo diody LED mają przewidywaną żywotność 30 000–50 000 godzin lub nawet dłużej, w zależności od jakości lampy lub oprawy. Tradycyjna żarówka świeci tylko około 1000 godzin, a porównywalna świetlówka kompaktowa trwa od 8 000 do 10 000 godzin. Dzięki dłuższej żywotności diody LED mogą obniżyć koszty związane z wymianą żarówek w sytuacjach komercyjnych oraz domowych, osiągając niższe koszty konserwacji systemu oświetlenia. Diody LED są obecnie najbardziej wydajnym sposobem oświetlenia, z szacunkową efektywnością energetyczną 80–90 procent w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Diody LED również kierują światło w określonym kierunku, w przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek, które emitują światło i ciepło we wszystkich kierunkach. Ta funkcja oświetlenia kierunkowego zmniejsza straty światła i energii.

Większość lamp fluorescencyjnych i świetlówek nie zapewnia pełnej jasności od momentu ich włączenia, a wiele z nich wymaga trzech minut lub nawet więcej, aby osiągnąć maksymalną moc świetlną.

Diody LED zapalają się jednak ze 100-procentową jasnością niemal natychmiast, bez żadnych opóźnień. Ponadto diody LED mogą być często włączane i wyłączane bez wpływu na żywotność lub emisję światła, w przeciwieństwie do tradycyjnego oświetlenia, kiedy to częste włączanie i wyłączanie drastycznie zmniejsza żywotność żarówek. Odpowiednio dobrany ściemniacz led pozwoli w pełni kontrolować jasność światła. Oświetlenie LED jest znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ jest wolne od toksycznych chemikaliów. Większość konwencjonalnych świetlówek zawiera wiele materiałów, takich jak rtęć, które są niebezpieczne dla środowiska. Światła LED nie zawierają toksycznych materiałów i nadają się w 100 procentach do recyklingu, a także pomogą zmniejszyć ślad węglowy nawet o jedną trzecią. Wspomniany powyżej długi okres eksploatacji oznacza również, że jedna żarówka LED może zaoszczędzić materiał potrzebny do wyprodukowania 25 standardowych żarówek. Jest to duży krok w kierunku bardziej ekologicznego środowiska naturalnego.

Comments are closed.