Praca Sucha Beskidzka – gdzie szukać ofert pracy?

Sucha Beskidzka to miasto w południowej części kraju, w województwie małopolskim i w powiecie suskim. Miejscowość jest chętnie odwiedzana przez wczasowiczów z Polski i zagranicy. Przyciąga malownicza okolica, w tym liczne szlaki turystyczne po Beskidach Zachodnich, a także unikatowe zabytki znajdujące się w samym mieście – przede wszystkim renesansowy zamek suski, nazywany „Małym Wawelem”.

Do miasta bez wątpienia warto zawitać w sezonie letnim lub zimowym. Jak z kolei wygląda tutejszy rynek zatrudnienia i do kogo kierowane są ogłoszenia typu „praca Sucha Beskidzka”? 

Sucha Beskidzka – zapotrzebowanie na rynku pracy

Sucha Beskidzka jest miejscowością turystyczną – dominacja usług związanych z obsługą przyjezdnych w dużej mierze determinuje lokalny rynek pracy. W mieście rozwija się także handel, działają firmy budowlane, a także producenci np. wody mineralnej, mebli, odzieży, narzędzi, betonu, tworzyw sztucznych, elektroniki i oprogramowania. 

Kto zatem ma największe szanse na znalezienie w Suchej Beskidzkiej pracy od zaraz? W odpowiedzi na to pytanie może pomóc badanie Barometr zawodów, wykonywane każdego roku na zlecenie resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach, a także w skali ogólnopolskiej. Badanie ukazuje zapotrzebowanie rynku pracy na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy oraz Głównego Urzędu Statystycznego. 

W bieżącym roku eksperci rynku pracy wskazali w powiecie suskim deficyt kandydatów na stanowiska:

 • w branży IT – administratora stron internetowych, projektanta i administratora baz danych, programisty, 
 • w branży budowlanej – betoniarza i zbrojarza, dekarza i blacharza budowlanego, montera instalacji budowlanych, murarza, tynkarza, cieśli i stolarza budowlanego, operatora i mechanika sprzętu do robót ziemnych, pracownika robót wykończeniowych w budownictwie,  
 • robotnika budowlanego, kierownika budowy, 
 • w produkcji przemysłowej z różnych branż – elektryka, elektromechanika i elektromontera,  
 • operatora obrabiarek skrawających, operatora urządzeń dźwigowo-transportowych, projektanta wzornictwa przemysłowego i operatora CAD, robotnika obróbki drewna, stolarza, spawacza, specjalisty elektroniki, automatyki i robotyki, 
 • w branży TSL – kierowcy ciężarówki, kierowcy autobusu, magazyniera, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • w handlu – pracownika sprzedaży internetowej, przedstawiciela handlowego, sprzedawcy i kasjera, 
 • w finansach – samodzielnego księgowego, pracownika ds. rachunkowości i księgowości, 
 • w gastronomii – kucharza, szefa kuchni, 
 • w oświacie – nauczyciela przedmiotów zawodowych, nauczyciela praktycznej nauki zawodu, nauczyciela przedszkola, nauczyciela szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, 
 • w opiece zdrowotnej, pomocy społecznej – dentysty, fizjoterapeuty i masażysty,  lekarza,  
 • pielęgniarki i położnej, pracownika socjalnego, psychologa i psychoterapeuty, ratownika medycznego. 

Jak widać, lista zawodów, w których są spore szanse na etat, jest długa i dotyczy osób zarówno z wykształceniem podstawowym, średnim, jak i wyższym, specjalistycznym. 

Niemniej, warto zwrócić uwagę na fakt, że w powiecie suskim zanotowano także kilka profesji nadwyżkowych. Zbyt wielu – w stosunku do dostępnych ofert pracy – jest szukających pracy ekonomistów, pracowników biur podróży i organizatorów obsługi turystycznej, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, sekretarek i asystentów, a także sprzątaczek i pokojowych. Osoby wykonujące te zawody mogą nie znaleźć dla siebie propozycji zatrudnienia albo zmagać się z dużą konkurencją w czasie rekrutacji. 

Oferty pracy: Sucha Beskidzka – gdzie je znaleźć?

Na początek warto zobaczyć, co ma do zaoferowanie Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej. W urzędzie możemy na przykład uzyskać informację o szkoleniach, targach pracy czy skorzystać z bezpłatnego doradztwa zawodowego. W PUP dostępne są także ogłoszenia o pracę. Trzeba mieć jednak świadomość, że do urzędu trafia jedynie część ofert dostępnych na rynku – znacznie więcej znajdziemy na własną rękę w internecie. 

Gdzie ich szukać? Najlepiej na profesjonalnym portalu rekrutacyjnym. W kraju działa ich kilka – dobrym wyborem jest na przykład praca.pl. By dotrzeć do aktualnych ofert pracy w Suchej Beskidzkiej, wystarczy, że w pasku wyszukiwania podamy nazwę tej miejscowości. Możemy także skorzystać z innych filtrów wyszukiwania (np. określić interesujący nas obszar zawodowy, wskazać konkretne stanowisko, opcję pracy zdalnej itp.). Dzięki temu ukaże się nam lista tylko tych propozycji zatrudnienia, które faktycznie leżą w sfere naszych zainteresowań.

Comments are closed.