Kiedy warto zgłosić się na wizytę u psychologa

Choroba psychiczna oraz problemy emocjonalne w naszej kulturze mają niesprawiedliwe piętno, podczas gdy w rzeczywistości co najmniej jedna na pięć dorosłych osób zmaga się z jakąś formą zaburzenia psychicznego.

Nie wszyscy z nas muszą leczyć te problemy za pomocą leków, w wielu przypadkach lekom tym towarzyszą silne skutki uboczne i są one dość często przepisywane. Psychoterapia może stanowić potężną, wolną od leków alternatywę dla wielu różnych rodzajów problemów psychologicznych, zarówno łagodnych, jak i ciężkich, z korzyściami, które łącznie przyczyniają się do lepszej jakości życia pacjenta.

Kiedy warto zgłosić się na wizytę u psychologa

Doświadczony psycholog może ocenić stan pacjenta i zalecić dalsze leczenie

Czasami może być trudno stwierdzić, czy twoje emocje i zachowania są typowe i oczekiwane, czy też są oznaką większego problemu ze zdrowiem psychicznym. Czy twoje zdenerwowanie jest normalną reakcją na twoją sytuację, czy też masz do czynienia z zaburzeniem lękowym. Czy twoja bezsenność jest związana z twoim stanem psychicznym, czy też masz podstawową chorobę fizyczną, i czy twoje przygnębienie jest normalne, czy też trwa za długo. Na te pytania nie ma jednoznacznych odpowiedzi. Tylko wykwalifikowany psycholog może postawić dokładną diagnozę, a p krokiem do jej uzyskania jest przeprowadzenie oceny zdrowia psychicznego.

Ocena zdrowia psychicznego to dokładna ocena samopoczucia fizycznego, emocjonalnego i psychicznego pacjenta. Oceny mogą być przeprowadzane przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, psychiatrów lub psychologów, którzy są intensywnie przeszkoleni w identyfikowaniu objawów zaburzeń zdrowia psychicznego. Psycholog będzie zadawał pytania, aby dowiedzieć się, na czym polega twoja codzienna rutyna i styl życia, na przykład stan cywilny, zatrudnienie, życie rodzinne i nawyki. Zapyta również o historię osobistą i historię medyczną, aby zidentyfikować źródła traumy, stresu lub objawów związanych z nadużywaniem substancji.

Na koniec psycholog sosnowiec przeprowadzi wywiady, aby ocenić twój stan psychiczny i emocjonalny. Kiedy opisujesz swoje myśli, uczucia, reakcje i strategie radzenia sobie, lekarz będzie słuchał tego, co mówisz, jednocześnie obserwując twój wygląd fizyczny i zachowania, aby uzyskać wgląd w twoje zdrowie psychiczne.

Comments are closed.