Fachowe pomiary gruntów są przydatne z wielu powodów

Być może widziałeś kiedyś geodetę z urządzeniami na statywie przeprowadzającego pomiary w terenie i zastanawiasz się, czym dokładnie zajmuje się geodezja.

Zadaniem geodetów jest określenie ziemskiego lub trójwymiarowego położenia punktów oraz odległości i kątów między nimi. Ten proces polega na wykorzystaniu tych punktów do ustalenia map i granic własności oraz lokalizacji obiektów. W wielu przypadkach wynajmowani będą geodeci, aby określić, gdzie znajdują się granice nieruchomości osób prywatnych oraz pomagających zaplanować zagospodarowanie terenów miejskich i osiedli. Istnieją jednak inne powody, dla których można dokonywać pomiarów gruntu. Pomiary gruntów są przydatne, nawet jeśli uważasz, że ich nie potrzebujesz. Przydają się, jeśli chcesz coś przebudować lub dobudować na działce, jednak nie jest to jedyny przypadek, w którym geodezja może służyć właścicielom ziemi. Chociaż nowa konstrukcja nieruchomości nie zawsze wymaga pomiarów, kredytodawcy hipoteczni często korzystają z doświadczenia geodetów. Ma to na celu zapewnienie, że granice są takie, jak zostały opisane i że nie ma potencjalnych naruszeń. Jeśli spierasz się z sąsiadem o to, na czyjej nieruchomości znajduje się osprzęt, budynek, ogrodzenie, chodnik, czy podjazd, geodeta może pomóc ustalić fakty.

Wyniki pracy geodety i sporządzona dokumentacja będą miały również moc prawną w sądzie, więc pamiętaj, że nawet jeśli nie podoba ci się decyzja zatrudnionego przez ciebie geodety, to nie masz na nią wpływu.

Zanim dodasz do swojej nieruchomości ogrodzenie, garaż lub szopę, upewnij się, że twoja działka została zmierzona przez geodetę. Możesz niestety skończyć z pozwem lub grzywną do zapłacenia, jeśli nie zastosujesz się do wymagań dotyczących strat majątkowych, lub nie masz jasności co do granic swojej nieruchomości, dlatego usługi geodezyjne Nowy Targ będą odpowiednim wyborem. Lepiej wynająć geodetę do wskazania granic działki, niż naruszyć teren sąsiada i wdać się niepotrzebnie w spór sądowy. Jak wspomniano powyżej, wynik pomiarów terenu będzie miał znaczenie w sądzie. Opis geodety często jest również włączany do aktu własności lub innych dokumentów prawnych.

Comments are closed.