Co powinienem uzyskać separację czy rozwód?

Wiele osób zastanawia się, czy separacja prawna jest dla nich dobrym rozwiązaniem. Jeśli rozważasz separację prawną, ważne jest, aby zrozumieć konsekwencje prawne, a także korzyści i wady separacji i rozwodu.

Procedura uzyskania separacji prawnej jest taka sama jak rozwodu. Z prawnego punktu widzenia obowiązuje większość tych samych zasad i przepisów, z wyjątkiem tego, że nie można ponownie się ożenić. Zarówno w przypadku separacji, jak i rozwodu, sąd rozdzieli ostateczne postanowienia, które przewidują podział majątku i długów małżonków, prawne decyzje i ustalenia podziału czasu rodzicielstwa oraz szczegóły dotyczące alimentów. Zarówno w przypadku separacji prawnej, jak i rozwodu obowiązki i prawa między obojgiem małżonków wygasają na mocy prawa własności wspólnoty.

Jednak separacja prawna nie przywraca prawa do ponownego zawarcia małżeństwa. Oczywiście w przypadku rozwodu każdy małżonek odchodzi jako osoba stanu wolnego i może się ożenić ponownie, jeśli sobie tego życzy.

Mimo że sąd wyda orzeczenia w obu sytuacjach, istnieje kilka powodów, dla których separacja prawna może być bardziej korzystna niż rozwód. Na przykład para może nie być pewna, czy chce zakończyć małżeństwo. Niektóre pary próbują separacji prawnej, aby przekonać się, czy chcą rozwiązać małżeństwo, czy spróbują je naprawić. Mogą istnieć inne problemy, takie jak obawa o ciągłe ubezpieczenie zdrowotne lub przekonania religijne dotyczące rozwodu. Istnieje wiele innych powodów, dla których para może zdecydować się na separację zamiast rozwodu. Co najważniejsze, taka decyzja powinna zależeć do pary i tego, co najlepiej odpowiada ich potrzebom. Podczas gdy wiele osób, które zostają prawnie rozdzielone, ostatecznie rozwiązuje swoje małżeństwo przeprowadzając postępowanie rozwodowe, z pewnością nie dotyczy to wszystkich par. Aby podczas rozwodu sprawnie przeprowadzić sprawiedliwy podział majątku Warszawa, warto zwrócić się po pomoc do wykwalifikowanego adwokata od prawa rodzinnego.

Comments are closed.