Systemowe zwalczanie chwastów w rzepaku

Duża ilość chwastów w uprawach to konkurencja dla naszych roślin, przekłada się to na mniejsze plony, rośliny wzrastają niżej, z pewnością mogą być to często straty, które będą sięgały 25-30%.

Dlatego pozbywanie się niechcianych roślin z naszych upraw z pewnością powinno być priorytetem, możemy zastosować obecnie skuteczne herbicydy, które stosujemy przed siewem, będą miały one za zadanie opóźnienie wzrostu chwastów, które mogą pojawiać się na naszych uprawach. Dodatkowo stosujemy także opryski powschodowo, w różnych etapach rozwoju roślin.

Systemowe zwalczanie chwastów w rzepaku

Dlaczego warto stosować herbicydy w rzepaku?

W przypadku upraw rzepaku ciepła jesień może sprzyjać nadmiernemu rozwojowi chwastów, często są to rośliny rozwinięte, zatem mogą rosnąć także przy niedoborze wody. Wiele chwastów w okresie jesiennym posiada rozwinięty układ korzeniowy, dzięki temu mniejsze ilości opadów nie wpływają na nie negatywnie, ale mogą źle wpływać na nasze uprawy. W przypadku uprawy rzepaku ozimego możemy zauważyć, że w ostatnich latach temperatury są nieco wyższe, zatem powinniśmy zwracać szczególną uwagę na chwasty. Rozwój roślin zaczyna się zatem także szybciej, deszczowe i ciepłe wiosny z pewnością będą sprawiały, że nie tylko rzepak, ale także chwasty, będą wzrastały wcześniej.

W uprawach możemy spotkać takie chwasty, jak stulicha psia, mak polny, fiołek czy też krzywoszyj. W przypadku kiedy chcemy kompleksowo zadbać o nasze uprawy, powinniśmy pamiętać także o odchwaszczaniu w okresie wiosennym. Początkowa faza wegetacji rzepaku może przebiegać dużo lepiej, jeżeli stworzymy odpowiednie warunki, będzie to następnie wpływało na wielkość uzyskiwanych plonów. Warto zwrócić uwagę, że niektóre rodzaje chwastów mogą być lepiej uodpornione na działanie herbicydów, dlatego możemy zmieniać rodzaje oprysków, stosować w kolejnych latach różne środki, które mogą okazać się bardziej skuteczne. Wiele herbicydów zakłóca działanie naturalnych hormonów roślinnych, daje to w efekcie wstrzymanie syntezy aminokwasów, prowadzi to do deformacji pędów oraz liści.

Jeżeli poszukujemy praktycznych porad związanych z opryskami w rzepaku, możemy na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/ znaleźć wiele ciekawych porad, dowiemy się, jakie środki ochrony roślin warto stosować. Z pewnością właściwe opryski mogą przyczynić się do usunięcia dużej ilości chwastów, pozwoli to na szybszy wzrost roślin, uzyskanie większych plonów.

Comments are closed.