Przykłady chorób plamki żółtej

Istnieje wiele różnych chorób oczu, do grona których zaliczają się między innymi schorzenia plamki żółtej.

Są one bardzo poważne i dotykają struktury odpowiedzialnej za prawidłowy rozwój ludzkiego oka. Prawidłowe funkcjonowanie plamki żółtej umożliwia trafne rozpoznawanie barw, kontrastu oraz najdrobniejszych szczegółów w otoczeniu. W przypadku uszkodzenia plamki żółtej można więc cierpieć z powodu znacznie pogorszonego wzroku. Istnieje kilka rodzajów schorzeń dotykających plamkę żółtą, o których warto się czegoś dowiedzieć.

Przykłady chorób plamki żółtej

Rodzaje groźnych chorób plamki żółtej

Dość powszechnym schorzeniem dotykającym plamkę żółtą jest AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej, którego przyczyną jest wiek pacjenta. Problem ten dotyka najczęściej osób po 80 roku życia. W przypadku takiej choroby mamy do czynienia z jej postacią suchą oraz wysiękową. Wersja sucha jest dość powolna i nie jest w stanie doprowadzić do całkowitego uszkodzenia widzenia. Wersja wysiękowa jest groźniejsza, a jej leczenie polega na specjalnych iniekcjach do gałki ocznej.

Obrzęk plamki żółtej spowodowany cukrzycą. Jest to obrzęk w postaci torbielowatej, który stanowi duże zagrożenie dla odpowiedniego widzenia u osób, które cierpią z powodu cukrzycy. Bardzo ważną rolę pod względem zapobiegania tej chorobie jest właściwa kontrola glikemii. Dodatkowo plamka żółta może zostać uszkodzona w wyniku nadciśnienia tętniczego, zatoru oraz różnych problemów z krzepnięciem krwi. Problemy tego rodzaju mogą dotykać zarówno osób starszych, jak i młodszych.

Profesjonalni lekarze specjaliści, tacy jak na przykład https://okulistykaakademicka.pl/okulista-warszawa-wola/ zajmują się również diagnostyką i leczeniem centralnej retinopatii surowiczej. Oczywiście do lekarzy specjalistów z branży okulistyki warto udawać się również w przypadku podejrzenia innych schorzeń, a także w celu przeprowadzania badań kontrolnych, które umożliwią ewentualne szybkie wykrycie schorzeń we wczesnych stadiach, co jest istotne pod kątem ich prawidłowego leczenia.

Comments are closed.